Zpět na "Zajímavosti o člověku" II. téma - Stavba a funkce lidského těla

Zajímavosti o člověku
Obrázek knihy
- Vývoj člověka -


Obsah této stránky:


VÝVOJ ČLOVĚKA:


*** Čím se člověk odlišuje od ostatních savců?

Objemem svého těla zaujímá člověk mezi savci střední postavení. Nejmohutnější savci - velryby - mají objem těla přibližně 100 krychlových metrů a člověk by se do nich vešel asi tisíckrát. Nejmenším savcem je jeden z druhů rejsků. S objemem kolem 10 krychlových centimetrů by se naopak do našeho těla vešel 6000krát.

Člověk není jediný, kdo používá nástroje. K nalezení potravy, zastrašení nepřátel nebo k výstavbě obydlí je užívá mnoho zvířat. Před třiceti lety vzbudilo úžas pozorování šimpanzů při "lovu" termitů pomocí větvičky, kterou si šimpanz vybere, připraví a nosí s sebou ještě předtím, než termitiště najde. Člověk se tedy nemůže prohlašovat za jediného živočicha, který je schopen používat a zhotovovat nástroje.

Kdyby se rychlost růstu po narození oproti růstu v těle matky nezměnila, dosáhlo by dítě ve 2,5 letech rozměrů zeměkoule.


*** Rosteme pod matčiným srdcem

Placenta je u savců dočasně vytvořený orgán, který zprostředkovává zárodku vše nutné k životu během dlouhého vývoje v děloze matky. Po porodu, kdy již není potřeba, je placenta vypuzena z dělohy. U člověka roste placenta spolu se zárodkem a posléze plodem až do pátého měsíce. S dítětem je spojena pupečníkem. Plně vyvinutá placenta váží 450 g a v průměru má kolem 20 cm.


VÝVOJ A VELIKOST EMBRYA A PLODU V JEDNOTLIVÝCH MĚSÍCÍCH
Měsíc Délka plodu Hmotnost plodu Vývoj plodu
1. 6 mm 2 g zakládá se mícha hřbetní, mozek, oči, uši, ústa, srdce, končetiny, ledviny a trávicí ústrojí
2. 4 cm 5g pokračuje vývoj hlavy a končetin, na obličeji se rozliší nos a rty, zakládají se pohlavní orgány
3. 9 cm 15g ukončuje se vývoj obličeje a končetin, rozlišení pohlaví
4. 16 cm 120g pokračuje kostnatění kostry plodu, matka pociťuje výrazné pohyby plodu
5. 25 cm 300g vyvíjí se kůže, na níž je jemná srst (lanugo), sílí svaly, vyvíjí se mozkové závity
6. 30 cm 650g kůže je tenká, průsvitná, orgány v hlavních rysech vyvinuty, malé % předčasně narozených může přežít
7. 35 cm 1200g vytváří se zrohovatělá vrstva pokožky s tukem, oddělují se od sebe dosud srostlá oční víčka, rostou řasy
8. 40 cm 1800g přibývá tuk, kůže se vyhlazuje, u hochů začíná sestup varlat do šourku
9. 45 cm 2600g kůže je vyhlazená, odpadá lanugo, nehty nemají volný okraj
10. 50 cm 3300g plod má znaky donošenosti: nehty přečnívají přes konce prstů, obočí a řasy jsou zřetelné, dobře je vyvinut podkožní tuk, u hochů varlata sestouplá v šourku, u děvčat velké stydké pysky překrývají malé


*** První pláč a smích (1. rok života)

Tzv. novorozenecká žloutenka je následkem změn ve složení krve. Po porodu dochází ke snížení vysokého počtu červených krvinek na běžný stav a červené krevní barvivo, které se při tomto procesu uvolňuje a rozkládá na bilirubin (žlučové barvivo), nestačí játra novorozence zpravidla zpracovat. Zvýšená hladina bilirubinu v krvi se přechodně projeví tímto typem žloutenky.

Miminko

Je důležité, aby dítě nebylo po porodu od matky ihned oddělováno, jak se to u nás dosud stává. V prvních chvílích a hodinách totiž dochází k oboustrannému poznávání a fixování důležitých vjemů, např. tělesné vůně, hlasu, pláče dítěte. Matka se dokonce během prvních tří dnů naučí rozpoznat pláč svého dítěte natolik, že ji ze spánku probudí pouze jeho pláč, pláč jiných dětí ji nebudí.

Dítě rozpozná hlas své matky nejpozději do týdne od narození.

Mateřské mléko se začne tvořit asi 2-3 dny po porodu v mléčných žlázách v prsou. První dny vytéká tzv. mlezivo, hustá žlutá tekutina bohatá na bílkoviny a obranné látky. Mění se na řidší, bílé mateřské mléko.

První dny pije novorozenec 10-12 krát za den, protože může přijímat jen malé dávky mléka. Potřeba kojení je u každého dítěte jiná, nezbytná je neustálá blízkost matky, její klid a trpělivost.

Novorozenec spí i více než dvakrát tolik co dospělí. Spánek je však pravidelně přerušován potřebou nasytit se a teprve kolem šesti měsíců přechází na delší interval nočního spánku.

DOVEDNOSTI DÍTĚTE
2. měsíc V poloze na bříšku zvedá nepatrně hlavu od podložky, obě ruce drží zaťaté v pěst. Rozeznává a pozoruje tvář matky, začíná se usmívat.
3. měsíc Sleduje očima ze strany na stranu, ruce má otevřené nebo volně sevřené, hračku vloženou do ruky aktivně drží. Na bříšku již zvedá hlavu více a udrží ji. Brouká, usmívá se, poznává matku. Zvedá ruce a prohlíží si je.
4. měsíc Hraje si s vlastními prsty, směje se nahlas. Hračku v ruce drží samo a dává si ji k ústům. Na bříšku zvedá hlavu tak, že vidí před sebe.
5. měsíc Natahuje ruce po hračce a je-li hračka blízko, uchopí ji. Na bříšku zvedá s hlavičkou i hrudník, opírá se o lokty, popř. se vzpírá na natažených rukou. Začíná se plazit tak, že skrčí nohy, odrazí se koleny a pomocí loktů se posune vpřed.
6. měsíc Sebere hračku, která je v jeho dosahu a  dává si ji do úst. Na zádech si prohlíží zvednuté nohy a hraje si s nimi, dokáže se překulit na bříško a vyndat zpod hrudníku obě ruce. Brouká, rozezná blízké osoby od cizích, kterých se někdy bojí.
7. měsíc Hračku přendává z jedné ruky do druhé. Přitahuje se do sedu, vsedě se opírá o ruce. V poloze na břiše dělá "letadlo", na zádech dává prsty u nohou do úst. Vyslovuje hlásky a slabiky.
8. měsíc Hraje si s hračkou, tluče kostkami o sebe. Dokáže sebrat kuličku jen dvěma prsty. Samo se posadí a ze sedu přejde na všechny čtyři, aniž by přitom upadlo. Leze po rukou a nohou a v ohrádce se samo vytáhne do stoje. Opakuje slabiky, začíná vyslovovat "ma-ma", "ta-ta" a zná význam slov.
9. měsíc Zdatně leze po čtyřech, dokáže se postavit u nábytku. Na požádání podá hračku, ale nepustí ji, předvádí dětské hry (paci, paci, pá pá aj.)
10. měsíc S hračkami si hraje opakovaným způsobem (shazuje je na zem, přemisťuje je atp.). Chodí kolem nábytku a přidržuje se ho oběma rukama. Chodí, držíme-li ho za obě ruce ve výši ramen pro udržení rovnováhy.
11. měsíc Na požádání podá hračku a pustí ji, snaží se dát dvě kostky na sebe. Chodí drženo pouze za jednu ruku stejně jako kolem nábytku se přidržuje jednou rukou. Pomáhá při oblékání, kouše tuhou stravu, umí pít z hrnečku a hrneček umí postavit. Používá nejméně jedno slovo, rozumí zákazu, na požádání ukáže správně předměty.
12. měsíc Dokáže se postavit bez držení, užívá 3 - 5 slov se smyslem. Rozumí slovům vyjadřujícím činnost, podívá se na jmenovaný předmět.

New! Pokud se chcete dozvědět něco více o fyzickém a psychickém vývoji i dovednostech dítěte, vč. doporučení pro rodiče, podívejte se na článek "Od malého miminka k prvním krokům".


*** Rosteme a objevujeme (od 1 do 6 let)

Batole přibývá na váze zhruba 2 kg za rok.

Koncem třetího roku umí dítě kromě toho, že chodí a běhá, stát chvíli na jedné noze, umí jít po schodech bez držení a střídat přitom nohy, skákat, chodit po špičkách.

Mimčo ;-)

Kolem 2 let dítě zná již asi 250 slov a začíná spojovat slova ve věty, ve 3 letech je schopno souvisle vyprávět, průměrná slovní zásoba činí kolem jednoho tisíce slov.

V roce a půl dítě spontánně čmárá po papíře, ale snaží se napodobovat jednoduché tahy po našem vzoru, ve třech letech umí namalovat kruh.

Oblíbenou činností 2. roku je tahání hraček za sebou na provázku, vožení panenek, medvěda atp.

18 měsíců je přibližně věk, kdy dítě začíná ovládat vyměšování a učí se s úspěchem chodit na nočník, koncem 2. roku zůstává suché i ve spánku.

Pro mláďata většiny savců jsou hry s různými účely (naznačující lov, stopování, plížení, zápas) přípravou na život. Procvičují rostoucí těla, zlepšují souhru očí a nohou, zvyšují tělesnou zdatnost. Hrami mláďata nacvičují pozdější nebezpečné situace a zjišťují svoje pohybové schopnosti. Hry jsou nezbytnou průpravou pro život v dospělosti.

Hrami se upevňují rodinné vazby, a to platí jak u zvířat, tak u lidí.


*** Učíme se a dospíváme (6 - 19 let) Dětství

Dětství je lékařský pojem vyhrazený pro jedince od narození do 15 let.

Okolo určitého věku začínají v různých sportovních disciplínách vítězit chlapci nad děvčaty, což souvisí s rozvojem svalové hmoty, rychlosti a síly u chlapců.

Puberťačka ;-) Věk, kdy se objevuje první menstruace (menarche), se ve 20. století ve vyspělých státech neustále snižuje (na 11 - 13 let). Zřejmá je souvislost s bohatší výživou a s dřívějším dosažením určité hmotnosti než v minulosti. Bylo zjištěno, že dívky menstruují poprvé při dosažení hmotnosti okolo 48 kg a že tato souvislost má větší opodstatnění než dosažení určitého věku.

Pojmem "Adamovo jablko" se rozumí zvětšená část hrtanu (štítná chrupavka) u mužů, patrná pod kůží na přední straně krku.


II. téma:
II. téma - Stavba a funkce lidského těla
Stavba a funkce lidského těla
Začátek stránky

Valid HTML 4.01!